Диваните Chesterfield са като ботушите за езда в света на мебелите – те имат британски корени, най-често включват в дизайна си кафява кожа, съществуват от векове, но продължават да бъдат актуални както със стила, така и с функцията си.
Диванът Chesterfield е ясно разпознаваем в мебелния дизайн – високите му рамена и кожена тапицерия са най-забележителните характеристики – съществува от близо 300 години. Той е прекарал по-голямата част от съществуването си в дървените облицовани стени на английски джентълменски клубове и аристократични домове (кралица Виктория и Зигмунд Фройд са сред известните почитатели), но Chesterfield се превърна в по-търсена мебел, като се адаптира за по-модерни пространства едва през последните няколко десетилетия.
Какво точно е диван Chesterfield?
Диванът Chesterfield е един от най-популярните и известни дивани . Всъщност в Канада (откъдето е масовият износ) терминът Chesterfield означава “диван с всякакъв дизайн”. Но, когато говорим за оригинала, ето какво означава това: най-просто казано, диванът Chesterfield е голям диван с извити рамене, които са със същата височина като гърба. Типичният диван Chesterfield е тапициран с тъмна кожа с дълбоки копчета по цялата дължина и тапицерия. По-модерните модели на дивана обикновено олекотяват огромния оригинал с тапицерия от кадифе или друга тъкан, по-високи крака и по-тънки гръб и рамене.
И така, откъде идва диванът Chesterfield?
Въпреки че не е официално документирано, в обзавеждането на мебелите се твърди, че в средата на 1700 г. лорд Филип Станхоуп, четвърти граф на Честърфийлд, поръчал мебел, която станала предшественик на Chesterfield, каквито ги познаваме днес. Лорд Станхоуп бил прочут писател и политик и очевидно известен създател на тенденции за своето време. Както всеки джентълмен, той поискал мебел, която да му позволи да седи изправен, без да намачква костюма си.
Легендата продължава, че на смъртното си легло лорд Станхоуп е поръчал на иконома си да „даде стол на г-н Дейрол“ – вероятно го е помолил да намери място за кръщелника му. Но икономът не бил сигурен какво точно има предвид починалият му шеф, затова той буквално дал прототипа на г-н Дейрол, който, след това, показва дизайна на многото си гости, като по този начин популяризира тенденцията.
Важно е да се отбележи, че този Chesterfield в началото на 18 век вероятно е бил много по-различен от тези, които познаваме днес. Дизайнът на дивана става доста популярен по време на царуването на кралица Виктория (тя дори притежавала свои собствени дизайни, покрити с каре в една от гостните на замъка си), когато мебелите започнали да се проектират с приоритет към комфорта пред функцията.
Намотаната пружина е изобретена в средата на 1800-те, което прави седалките значително по-удобни от преди. За омекотяване мебелите от 19-ти век са били пълнени с конски косми. Chesterfield обикновено са били покрити с кожа и кадифе, за да съответстват на величествената им естетика. И така, диван, който илюстрира лукс и комфорт, се ражда и бързо се превръща в основен елемент в домовете, бизнеса и клубовете на аристокрацията в Англия. В крайна сметка средната класа също посреща тенденцията, признавайки нейната гъвкавост и впечатляващ външен вид, които ще издържат изпитанието на времето.
След 200 години повсеместно разпространение диванът Chesterfield наистина може да се нарече вечна класика. Независимо дали е тапициран с кожа, или плат с шарки, дизайнът непрекъснато се преоткрива, за да покаже, че принадлежи на много пространства, различни от прашни клубове на стари джентълмени.
Висококачествени мебели втора ръка в антикварен магазин Antique Boutique!